Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Çocuğumu sağlıklı alışkanlıklar için nasıl teşvik edebilirim?
Prof. Dr. James M. Rippe, Merkez Florida Üniversitesi Kardiyoloji ve Biyomedikal Bilimler Profesörü

Dört kız babası bir doktor olan Dr. Rippe, sağlıklı alışkanlıkların teşvik edilmesinde karşılaşılan zorluklarda benzersiz bir deneyime sahip. Konu ile ilgili şunları söylüyor:

İyi beslenme yıl boyunca önemlidir; böylece çocuklar, büyüme ve sağlıklı bir gelişim için ihtiyaç duydukları besinleri alabilirler. Özellikle okul çağındaki çocuklar için bunu akılda tutmak önemlidir, çünkü araştırmalar iyi beslenmenin daha iyi bir akademik performansa ve davranış gelişimine yol açtığını gösteriyor.

Çok yönlü yaklaşımlarla sağlığı geliştirmek için bir hareket    başlatılıyor. Bunun anlamı şu: Çocuk sağlığını geliştirmek için    okullarla yapılan çalışmalar daha fazla önem kazanacak. Kaynağı ister bal, ister mısır şekeri, ister çay şekeri ya da meyve    suyu olsun; şeker, şekerdir. Besinsel olarak hepsi aynıdır. Önemli    olan nokta, ölçüsüdür. Çocuklar düzenli kahvaltı yapmaya teşvik edilmelidir. Sağlıklı alışkanlıklar edinirken, ebeveynler ve öğretmenler önemli rol modellerdir. Ebeveynler ve öğretmenler, çocukları yemek yerken her zaman    kontrol etsin ancak ne kadar yediklerini çocuklar kendileri    saptamalılar. Fiziksel aktivitenin, hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.  ıdır.