Mısır Şekerinin Güvenilirliği

Mısır şekeri güvenilir bir bileşeni midir?
Son yıllarda mısır şekerinin, sofra şekeri ve bal gibi tatlandırıcılardan farklı olduğuna dair bazı asılsız iddialar tüketicilerin aklına şu soruyu düşürdü: Mısır şekeri ya da diğer adıyla yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) güvenilir mi? Cevap, evet.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 1983 yılında yüksek fruktozlu mısır şurubunun, gıdalarda kullanım için güvenilir olduğunu resmen kabul etti ve 1996 yılında da bu kararı teyit etti.

Bu kararın güvenilirliği, bilimsel ve deneysel incelemelere dayanmaktadır. Tatlandırıcı uzmanı John White bir araştırmasında; mısır şekerinin tarihi, bileşimi, kullanışlılığı ve karakteri hakkında, “Yüksek fruktozlu mısır şurubunun güvenilirliği hiçbir zaman şüpheli olmadı çünkü 1960’lardan bu yana her on yılda bir düzenlenen bilimsel uzman panelleri hep aynı sonuçları gösterdi. Sakaroz (çay şekeri), fruktoz,  glukoz ve son dönemde de mısır şekeri, diş çürüklerini tetiklemesi dışında hiçbir ciddi sağlık riski göstermemiştir.” ifadesini kullanıyor.

1996 yılında mısır şekerinin güvenilirliği üzerine alınan bu kararda, FDA mısır şekeri ile yaygın kullanılan diğer tatlandırıcılar arasındaki benzerlikleri kabul etti ve bunu, “ Mısır şekerinin sakkarit içeriği (glukoz ve fruktoz);  bal, invert şeker ve disakkarit sakaroz (çay şekeri) ile aşağı yukarı aynıdır.” şeklinde ifade etti.

Buna ek olarak ABD Hükümeti, uzman panelleri düzenledi ve meslek örgütleri de mısır şekeri bilimini ve güvenilirliğini inceledi. Amerikan Tıp Derneği, mısır şekeri üzerine yapılan araştırmaları ve yayımlanan makaleleri inceledi. Araştırmanın sonucunda dernek, “Mısır şekeri veya diğer fruktoz içeren tatlandırıcıların gıda arzında  kullanımını kısıtlamak için yeterli kanıt yoktur.” dedi. FDA’nın bulgularına benzer şekilde, Amerikan Tıp Derneği de raporunda mısır şekeri ve çay şekeri arasındaki benzerliği kabul etti ve “Mısır şekeri ve sakarozun içerikleri çok benzer, özellikle vücut tarafından emiliminde; mısır şekerinin obezite veya diğer koşulları sakarozdan daha fazla katkıda bulunduğu görülmüyor.” ifadesini kullandı.

Amerikan Diyetetik Derneği, mısır şekerinin gıda arzında kullanımını dikkate alarak, tatlandırıcılar arasındaki yerini değerlendirdi: “…Tüketiciler güvenle besleyici değeri olan ya da olmayan tatlandırıcıların tadını çıkarabilirler… tüketirken, mevcut Hükümet beslenme önerileri ve ayrıca bireysel sağlık hedefleri tüketicilere rehberlik edecektir ….”

Ayrıca Amerikan Diyetetik Derneği, yayımladığı raporla mısır şekerinin diğer tatlandırıcılar arasındaki yerini kabul etti ve “İlave şekerlerin kaynağından (sakaroz, mısır şekeri, bal veya meyve suyu konsantratı) endişe etmeyin, toplam kalori ondan daha önemlidir.” dedi.

Tüketiciler, gıda ve içecek üreticileri tarafından yaklaşık 40 yıldır güvenilir bir bileşen olarak kullanılan mısır şekerine güvenebilirler.