Mısır Şekeri ve Sağlık

Mısır şekeri beni obez yapar mı?
Dünyada bel ölçüsünün giderek artmasının sebebi gıdalarımıza katılan tek bir bileşen değil, büyük ölçüde fazla kalori alımı ve hareketsizliktir. Mısır şekeri, sofra şekeri ve bal ile aynı kalori değerine sahiptir. Alınan aşırı kaloriler hangi kaynaktan alınırsa alınsın, kilo almanıza neden olur. Ancak mısır şekerinin yerini sofra şekerinin alması, obeziteyi düşürmeyecek ya da sağlığınızı iyileştirmeyecektir. Her ikisi de beslenme açısından aynıdır.

Amerikan Tıp Derneği, son dönemde “Mısır şekerinin obeziteye, diğer kalorili tatlandırıcılardan daha fazla katkıda bulunduğu görünmüyor.” sonucuna vardı. ABD hükümetinin verilerine göre kişi başına mısır şekeri tüketimi son yıllarda azalsa da obezite problemi artmaya devam ediyor.

Mısır şekeri diyabete neden oluyor mu?
Mısır şekerinin diyabete neden olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Tüm kalorili tatlandırıcılar, vücutta insülin salgılanmasını tetikler. Aslında çay şekeri, bal ve mısır şekeri aynı miktarda insülin salgılanmasını sağlar çünkü içerdikleri fruktoz ve glukoz miktarları hemen hemen aynıdır.

Mısır şekeri vücudumdaki trigliserit miktarını arttırır mı?
Mısır şekeri ve çay şekerinin trigliseritlere etkileri üzerine yapılan son çalışmalarda, her iki şekerin de uygun kas/yağ oranına sahip kadınlarda, metabolik etkileri açısından hiçbir farklılık yaratmadığı sonucuna varılmıştır.

Mısır şekeri diğer tatlandırıcılara göre beni daha mı çok acıktırır?
Mısır şekerinin, sofra şekerinden farklı olarak kalori kontrolünü etkilediğini gösteren inandırıcı hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Çalışmalar gösteriyor ki sofra şekeri ile mısır şekeri ile ya da %1 süt ile tatlandırılan içeceklerin tokluk duygusu üzerine etkileri aynıdır.