Dengeli Bir Diyet

Çocuklarınıza Sağlıklı Beslenmenin ABC’sini Öğretin
Dr. Kim Galeaz, Diyetisyen

Tutum, denge ve akıllıca aperatif seçimleri; ömür boyu sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yapı taşıdır. Ebeveynler olarak, bu alışkanlıkları çocuğunuza kazandırmada önemli bir rol oynuyorsunuz. Bunun en kolay yolu ise sağlıklı beslenmenin ABC’sini çocuklarınıza öğretmek.

A= Beslenmede Doğru Tutum

Ailenizin gıda ve beslenme konusundaki tutumu nedir? Umarım sağlıklı ve pozitif bir tutumdur. Sağlıklı gıda tutumunun anlamı; gıdaları, vücudunuzun yakıtı ve lezzetli tatlar ile dolu hayatın eğlenceli bir parçası gibi görmek. Bu tutum “tüm gıdalar uygundur” konseptini kapsar; bu da kilerinizi, buzdolabınızı ve dondurucunuzu çok çeşitli sağlıklı gıdalarla ve aperatiflerle doldurmanız anlamına geliyor.

Ebeveynler, sağlıklı bir beslenme tutumuyla bazı gıdaları tamamen kaldırma ya da her bileşeni kontrol etme ihtiyacı hissedebilirler ancak hepsi bir şekilde sofralarında yer alacaktır. Tabii ki ölçülü olmak ve mantıklı seçimler yapmak çok önemlidir. Zamanınızı, çocuklarınıza günlük gıda seçimlerini dengeleme konusunu öğreterek harcayın.

Ayrıca, çocuğunuzun yediği tek bir gıdaya odaklanmak yerine, tükettiği tüm gıda ve gıda bileşenlerine bakın. Böyle yapmazsanız, kaliteli yiyecek ve içecekleri de sınırlandırmış olursunuz.

Örneğin, mısırdan yapılan doğal bir tatlandırıcı olan mısır şekeri; yanlış bir değerlendirmeyle “kötü” olarak etiketlenmiştir. Bu bileşenin; çocukluk çağı obezitesine ve diyabete şeker, bal veya herhangi bir gıda bileşeninden daha fazla katkıda bulunduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Mısır şekerinin beslenme açısından bal ve çay şekeriyle aynı olduğunu, içeriklerinin neredeyse aynı miktarda glukoz ve fruktoz içerdiğini, bu tatlandırıcıların hepsinin aynı kalori değerine sahip olduğunu ( 4 kcal / gram) ve vücut tarafından aynı yolla tüketildiğini bilmiyor olabilirsiniz.

B= Kahvaltıyla Başlayan Dengeli Seçim

Kahvaltı, çocuğunuzun okuldaki performansı için kritiktir. Devam eden bilimsel çalışmalar; kahvaltı eden çocukların daha dikkatli olduğunu, daha iyi konsantre olduklarını, problemleri daha kolay çözebildiklerini ve daha iyi kas koordinasyonuna sahip olduklarını gösteriyor. Bir diğer önemli nokta da kahvaltı yapmanın ömür boyu kilo korumaya yardımcı olması, çünkü kahvaltı eden çocuklarda fazla kilo alımı daha az görülüyor.

C=Akılcı Aperatiflerin Seçimi

Aperatifler, çocukların ve gençlerin büyümesi için gerekli kaloriyi sağlarlar. Proteinleri ve karbonhidratları birlikte içeren aperatifler önerilir, çünkü daha çok doygunluk sağlar ve kan şekerini sabit seviyede tutar