Çocukluk Çağında Obezite

Prof. Dr. James M. Rippe, Merkez Florida Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı ve Biyomedikal Bilimleri Profesörü

Merkez Florida Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı ve Biyomedikal Bilimleri Profesörü James M. Rippe, “Hiçbir gıda ya da gıda bileşeni tek başına, çocuklarda obezite veya fazla kilolu olmaya neden değildir. Alınan çok fazla kalori ve az egzersiz buna neden olur.” diyor.

Doç. Dr. Kris Clark, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, Spor Beslenmesi Bölümü Başkanı

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, Spor Beslenmesi Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Kris Clark, “Çocukluk çağındaki obezitede gördüğümüz giderek artan oranların tek bir nedeni yok; bu, kalori dengesinden ileri geliyor. Çocuklar çok fazla kalori tüketiyorlar ama bu kalorileri yakacak aktivitelerde bulunmuyorlar. Bu çocukların, diyetlerinde çay şekeri, bal veya mısır şekeri gibi bazı şekerleri alacakları bir gerçek. Emin olun, çocukların tükettiği ilave şekerlerin çoğunluğu besin değeri yüksek gıdalarla ve içeceklerle alınıyor ve şekerlemeler gibi konsantre şekerler ve tatlılarla ölçülü olarak tüketiliyor.” dedi.

Dr. Arthur Frank, George Washington Üniversitesi, Kilo Yönetimi Programı Tıp Direktörü

George Washington Üniversitesi, Kilo Yönetimi Programı Tıp Direktörü Arthur Frank, konu ile ilgili görüşünde; “ABD’de obezitenin görülme sıklığında meydana gelen artışın, mısır şekeri kullanımındaki artışla çakışması ile obezitedeki bu artıştan mısır şekeri sorumlu tutuluyor. Şunu belirtmek önemli: Bu iki olayın eş zamanlı olarak ortaya çıkması, birinin diğerine neden olduğunu düşünmeyi gerektirmez. Obezitenin ve diyabetin yaygınlığı artıyor; hatta mısır şekerinin yüksek miktarlarda kullanılmadığı dünyanın bazı bölgelerinde daha hızlı bir şekilde artıyor.” ifadelerini kullanıyor.