Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Böyle bir bağlantı var mı, yoksa bu yalnızca bir efsane mi?
Keith-Thomas Ayoob, Çocuk Beslenmesi Uzmanı
25 yıllık çocuk beslenme uzmanı olarak, şekerlerin ve mısır şekerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile sözde bağlantısı hakkında hayal edebileceğinizden çok fazla sayıda soru cevapladım. İnsanlar genellikle besinlerle ilgili duydukları veya okudukları yanlış bilgilerden ve efsanelerden dolayı, şekerlerin hiperaktivite bozukluğuna neden olduğunu sanıyorlar.

Öncelikle, gelin sofra şekeri ve mısır şekerinin ne olduğu hakkındaki doğru bilgilere bakalım. Esasında aynılar. Mısır şekeri, sofra şekerinin ne daha iyi ne de daha kötü bir formudur. İşte neden: Çay şekeri diye bilinen sakaroz, %50 glukoz ve %50 fruktozdan oluşur. Gıdalarda ve içeceklerde kullanılan iki tip mısır şekeri - ticari adıyla yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS)- vardır: Biri %55 (HFCS-55), diğeri %42 (HFCS-42) fruktoz içermektedir ve her ikisinin de kalan içeriği glukozdan oluşur; tıpkı çay şekeri gibi. Glukoz, vücut tarafından tercih edilen bir enerji kaynağıdır. Öyle ki vücut, diğer karbonhidratları glukoza yıkarak (parçalayarak) ya da dönüştürerek kullanır. Fruktoz, birçok meyvede bulunan bir şekerdir ve vücut onu da enerji için kullanır.

Karbonhidratlarla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları (DEHB) için efsaneler 1960’larda; şeker, gıda boyaları ve bazı besinleri içeren tüm gıdaların çocuklarda DEHB’ye neden olduğunu söyleyen Harvard’lı bir araştırmacıyla başladı. Yaptığı çalışmalar son derece hatalıydı ve başka hiçbir araştırmacı bu çalışma sonuçlarını doğrulamadı.

DEHB, tıpla açıklanabilir bir durumdur ve sofra şekeri, mısır şekeri veya diğer herhangi bir tatlandırıcı formu buna sebep değildir. Bu, çok sayıdaki kontrollü çalışmaların sonucudur. Bilim dünyasında şeker--DEHB konusu çoktan kapanmış olsa da ebeveynler henüz unutmuş değil. Neden?  Çoğu zaman çocuklarının olması gerektiği gibi aktif oldukları durumlarda, çocuklarının aldığı gıdaların ve içeceklerin sofra şekeri veya mısır şekeri içerdiğini görüyor. Mısır şekeri ve diğer tüm şekerler size çabuk ortaya çıkan bir enerji verebilir ama bu kısa süreli bir enerjidir. İronik olarak karbonhidratlar, sakinliği ve uykuyu tetikleyen bir beyin hormonu olan serotonin salgılanmasını arttırır.

Şimdi, gelin açık olalım... Tüm şekerler kaloriye sahiptir, dolayısıyla ilave şekerler içeren gıdaların ölçülü alınması çocuklar ve yetişkinler için kilit noktadır.