Gıda üreticileri, gıda ve içecekleri tüketicinin ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda formüle etmektedir. Peki, tüketicilerin önem verdikleri temel nokta olan güvenilirliğin ötesindeki beklentileri nelerdir? Listenin en başında tat yer alırken; besleyicilik, kullanım kolaylığı, ulaşılabilirlik ve fiyat, listenin ilk sıralarında. Mısır şekeri, tatlandırıcı özelliğinin yanı sıra birçok fayda sağladığı için tercih ediliyor.

Tatlılık

Mısır şekeri, sofra şekeri ile aynı yoğunlukta tatlılık sağlar ve sofra şekeri ile birebir oranda yer değiştirebilir.

Aroma Arttırıcı

Mısır şekerinin tatlılık profili; içeceklerdeki, fırıncılık ürünleri dolgularındaki aromayı kararlı kılar ve birçok meyve ve baharatın aromasını zenginleştirir.

Tazelik

Birçok yolla tazeliğe katkıda bulunan mısır şekeri, gerçekte su aktivitesini düşürerek mikrobiyal bozulmayı engeller ve çok daha iyi bir nem kontrolü ile ürününün raf ömrünü uzatır. Ayrıca mısır şekeri, konserve edilmiş meyvelerin sıkı yapısını koruyarak daha taze kalmalarını sağlar ve donmuş meyvelerde don yanıklarını azaltır.

Yumuşak Yapı

Kurabiyeler, atıştırmalık barlar ve diğer fırıncılık ürünlerinin yumuşak ve nemli yapısı, mısır şekeri kullanımı ile sağlanır. Mısır şekeri nemi hapseder ve fırında pişirmenin ardından kristalizasyona karşı koyar.

Ürün Kararlılığı

Mısır şekeri ile tatlandırılmış ürünler, depolama sırasındaki sıcaklık dalgalanmalarına ya da düşük asitliğe sahip gıdalarda depolama süresi içinde tatlılıklarını ve aromalarını hiçbir değişiklik olmadan korurlar. Mısır şekeri ile sağlanan bu ürün kararlılığı, gazlı ve gazsız içeceklerde, ketçap gibi soslarda ve donmuş meyvelerde kaliteyi korur.

Fermente Olabilirlik

Mısır şekerinin %96’sı fermente olabilir şeker içerir. Fırıncılık ürünlerinde ve maya ile kabartılan ürünlerde istenen renk ve yapıdaki ürün eldesine yardımcı olur.