Kamış şekeri ya da pancar şekeri ile benzer yapıda olmasına rağmen, mısır şekerinin farklı etkileri olduğuna dair çok sayıda asılsız iddia vardır.

Saf fruktozu incelemiş olan güncel çalışmalar, mısır şekeri üzerinde uygunsuz bir biçimde uygulanmıştır. Mısır şekerinin, saf fruktozda bulunmayan glukozu içerdiği göz ardı edilmekle kalmayıp; ayrıca kafa karışıklığına sebep olan sonuçların ortaya çıktığı çalışmalarda kullanılan saf fruktoz miktarının ne mısır şekeri ne de herhangi normal bir diyette bulunamayacağı da unutulmamalıdır.

“Yüksek fruktozlu mısır şurubu, çok talihsiz bir isim çünkü fruktoz konsantrasyonu aslında yüksek değil.”

- Dr. Julie Miller Jones, Emekli Profesör, St Catherine Üniversitesi


“Buna, mısırdan elde edildiği için “mısır şekeri”, koyu kıvamlı olduğu için de “mısır şurubu” veya “yüksek fruktozlu mısır şurubu” ya da kısaca “fruktoz şurubu” da denilmektedir. Adından dolayı bu şekerin veya şurubun yalnızca fruktozdan oluştuğu sanılmaktadır. Kafa karışıklığına yol açan birinci yanılgı budur.”

- Prof. Dr. Aziz Ekşi, Ankara Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü - Gıdahattı Dergisi


“Mısır şurubu; birbirine bağlanmış glukoz molekülleri zinciri olan, mısır nişastasından başlar. Mısır şurubu üretiminde ilk adım, glukoz moleküllerini tek tek ayırmaktır; bu da bir enzim kullanılarak sağlanır. Bu, nişasta yediğimizde sindirim sistemimizde gerçekleşen bir işlemdir. Diğer aşama ise glukozu fruktoza dönüştüren daha özel bir enzim kullanımı ile gerçekleştirilir. İşlemdeki bütün glukoz dönüştürülmez ve son üründeki fruktoz yüzdesi o ürünün amacına bağlıdır. Pazarda yer alan tipik bir mısır şurubu %55 fruktoz içerir (%45 glukoz), bu da baldaki orana benzer bir özellik gösterir. Buna yüksek fruktozlu mısır şurubu denir çünkü başlangıçtaki standart mısır şurubu yoğun glukoz içerir.”

- Dr. Ed Blonz, Beslenme Bilimi Uzmanı


“Yüksek fruktozlu mısır şurubu ya da nişasta bazlı şeker olarak gündeme getirilen früktoz, gıdalarda hiçbir zaman tek başına bulunmayıp, halk arasında şeker adıyla bilinen glukozla beraber yer almaktadır. Bahsedilen şeker cinsleri vatandaşlarımızın günlük olarak kullandığı çay şekerinin içinde de beraber bulunmaktadır.”

-T.C. Sağlık Bakanlığı “Nişasta Bazlı Şeker”le İlgili Bilim Kurulu Raporu, Mart 2011


“İnsanlar gerçeğin tamamını söylemeden yalan söylüyor. Gerçekten biyokimya bilen herkes kabul eder: Eğer siz bir fareye (insana yapamıyorlar zaten) ya da hücre kültürüne sadece yüzde 100 fruktoz verirseniz ve bu miktar toplam kalori alımının yüzde 30’u olursa arada metabolik bozukluklar görülebilir. Ama piyasada asla fruktoz olmaz, olamaz. Sadece fruktoz şurubu kullanılır ki o da yüzde 55 fruktoz, yüzde 45 glukozdur.”

- Prof. Dr. Selim Çetiner, Sabancı Üniversitesi - Cumhuriyet Gazetesi


“Elde edilen veriler, yanlış kullanılarak yüksek fruktozlu mısır şurubuna uygulandı: Olağanüstü koşullarda metabolik aksaklıklar ölçüldü, saf fruktoz saf glukoza karşı yüksek konsantrasyonlarda değerlendirildi ki bu koşullar, diyetimizdeki şekline veya genel tatlandırıcıların kompozisyonuna hiç uygun değildi. Şu anda fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubuna uygulanan toksikolojik test prensiplerinin kullanımı, bu makro besin ögelerinin güvenilirliğini değerlendirmek için uygun değildir. Bu test koşulları altında hiçbir gıda güvenilir sayılamayacaktır; gerçekte saf suyun tekrar eden yüksek dozlarda alınması bile olumsuz sağlık durumlarını tetikleyecektir.”

- Dr. John S. White, Kalorili Tatlandırıcılar Uzman ve Başkanı, Beyaz Teknik Araştırma, Beslenme Bülteni, Haziran 2009