Tatlandırıcılar ve Sağlık

· Şekerler sağlığınız için zararlı mıdır?

Sofra şekeri ve diğer kalorili tatlandırıcıların sağlık üzerine etkileri çok sayıda yetkili grup tarafından çok kez çalışılmış ve bu ürünlerin sağlıklı bir diyetin parçası olarak kullanılabileceği net bir şekilde onaylanmıştır. Diğer gıda ve gıda bileşenleri gibi şeker de uygun miktarlarda tüketildiğinde dengeli bir diyetin parçası olarak güvenle tüketilebilir. Diğer güvenilir gıda bileşenleri, dengeli tüketilmediğinde bazı problemler ortaya çıkarabileceği gibi fazla şeker tüketimi de sağlığı olumsuz etkileyebilir. (2)

· Tüm kalorili tatlandırıcılar vücutta aynı şekilde mi metabolize edilir?

Evet. Vücut, kalorili tatlandırıcıları daha küçük birimlerine (glukoz ve fruktoz) parçalayarak sindirir. Bu “basit” şekerler kan dolaşımına emilir ve vücut hücrelerine ulaştırılarak orada enerjiye dönüştürülür. (2)

· Bazı tatlandırıcılar dişleriniz için diğerlerinden daha mı iyidir?

Evet. Ksilitol, sorbitol ve eritritol gibi polioller (şeker alkolleri) ağızda yer alan bakterilerce kullanılamadığı için diş hastalıklarına (çürüklere) sebep olmaz. Aynı şekilde, aspartam ve sakarin gibi düşük kalorili tatlandırıcılar da çok düşük miktarlarda kullanıldığından diş çürümesine sebep olmaz. Tüm kalorili talandırıcılar (sofra şekeri, bal ve mısır şekeri), ağızdaki bakterilerin gelişimi için ihtiyaç duydukları karbonhidratı içerir ve diş temizliğine dikkat edilmediğinde diş çürümelerinde artışa neden olabilir.

· Mısır şekeri ya da sofra şekeri obez yapar mı?

Tek bir gıda ya da gıda bileşeni obezitenin tek nedeni olamaz. Gerçekte çok fazla kalori alımı ve fiziksel aktivite azlığı obezitenin temel nedenleridir. Sofra şekeri ve mısır şekeri gram başına 4 kilokalori içerir. (4)