Mısır şekeri tüketimi, sofra şekerine kıyasla vücudun insülin üretme kapasitesini azaltır mı? Hayır. Her ikisi de insülin üretimi üzerinde büyük oranda aynı etkiye sahiptir. İnsülin, glukozun hücrelere alımı ve kandaki şekeri düşürme görevlerine sahiptir. Tüm kalorili tatlandırıcılar, insülin tepkisini daha az ya da daha çok etkiler. Yaygın kullanılan tatlandırıcılar arasında saf glukoz daha fazla insülin salgısını tetiklerken, saf fruktoz daha az tetikler. Hem çay şekeri hem de mısır şekeri hemen hemen aynı miktarda glukoz ve fruktoz içerdiğinden, insülin salgısını benzer düzeyde tetikler. (21)

Saf fruktozun, beslenmede tek başına alınması çok ender bir durumdur. Fruktoz genellikle mısır şekeri, bal ve çay şekerinde olduğu gibi glukozla birlikte tüketilir. Bileşenin kaynağı ne olursa olsun –mısır şekeri veya sofra şekeri-, insan vücudunun tüketilen tüm gıdalara insülin yanıtı verdiği unutulmamalıdır.

Rhode Island Üniversitesi’nden Kathleen J. Melanson ve çalışma arkadaşları, uygun kas/yağ oranına sahip bir grup kadında mısır şekeri ve sofra şekerinin kan dolaşımındaki glukoz, leptin, insülin ve gireline etkisini incelemiştir. Test edilen dört madde de metabolizma ve obezite üzerinde rolleri olan maddelerdir. Bu kısa dönemli çalışma sonucunda, şeker ve mısır şekerinin “metabolik etkilerde hiçbir farklılığa neden olmadığı” tespit edilmiştir. (5)