Mısır şekeri daha yüksek bir glisemik indekse mi sahiptir?
Gıdaların, içeceklerin ve bileşenlerinin ölçülen glisemik indeks (GI) değerleri, kandaki glukoz seviyesi üzerindeki etkilerine dayanır. GI, yemeğin ardından 2 ya da 3 saat sonra kanda glukozun ne kadar arttığını ölçer. Bazı bilim insanları, düşük glisemik indeksli gıda seçiminin, diyabet kontrolünde yardımcı olacağını düşünmektedir.

Sindirim sırasında hızlı bir şekilde parçalanan karbonhidratlı gıdalar en yüksek GI değerine sahiptir. Birçok indekste kriter glukozdur ve glisemik indeksi 100’dür. Glukoz ile karşılaştırıldığında 20’lik değeri ile fruktozun glisemik indeksi çok düşüktür. Mısır şekeri ile bileşimleri hemen hemen aynı olan sofra şekeri ve bal, 55 ila 60 arasında glisemik indeks değerlerine sahiptir. (27) Mısır şekerinin glisemik indeksi, şeker ve bal ile benzerliğinden dolayı yakın bir değere sahiptir.

Vücudumuzun, tüm yediklerimiz yerine her bir bileşenine ayrı ayrı glisemik indeks yanıtı vermediği akıllarda tutulmalıdır. İlave şekerler (temel olarak sofra şekeri ve mısır şekeri), aldığımız kalorinin %20’den daha azını oluşturur (28) ve mısır şekerinin, normal bir diyette toplam glisemik indekse çok küçük bir katkısının olduğu çok açıktır.